2017 Mercedes-AMG GT R

May 4, 2017

Mercedes-AMG GT R - Jedno z prvních na československém území bylo představeno veřejnosti v hlavním městě Česka.

 

 

CZ: Co je však pro tuto chvíli nejpodstatnější, je fakt, že Mercedes-AMG GT R představila automobilka se slovy, že jde o nejlepší silniční sportovní auto, jaké kdy vyrobila.

 

 

Velké ambice napovídá už i samotná maska. Ta se nechala inspirovat, respektive lépe řečeno, je odvozena od závodní verze GT3, o čemž mluví zejména přítomnost vertikálně umístěných lišt. Právě tento nekompromisní sporťák byl vůbec prvním sériovým a silničním modelem značky, který dostal takzvaný Panamericana gril. Dále tato varianta vyfasovala citelně širší a mohutnější bodykitpočítající s agresivnějším předním nárazníkem, masivnějšími blatníky a prahy. Nový je pochopitelně i zadní nárazník, který se navíc pyšní rozměrným difuzorem a výfuky umístěnými uprostřed, čímž značka odkazuje na spojitost s okruhovými specialitkami. Zadní partie zdobí nakonec pevné křídlo, čímž došlo k výměně ve srovnání se slabšími verzemi, kde jsme evidovali výsuvný spoiler.

 

 

Snad nejcharakterističtějším prvkem R je však jeho jedinečný zelený lak. Specifickým odstínem Green Hell Magno se pyšní i český exemplář. Na rozdíl od představovaného modelu během loňského odhalení, kousek na fotkách není osazen 19" disky s daným retro designem, i přesto ale také stojí na černých discích se stříbrným okrajem. Navíc za nimi najdeme do oči bijící karbon-keramické brzdy za mastný příplatek. Uvnitř domácího kousku dominují v duchu písmene R žluté detaily v čele s bezpečnostními pásy. V porovnání s modely GT či GT S přibylo množství karbonových prvků, přičemž černé lesklé plochy vystřídaly předešlé stříbrné. Samozřejmě nechybí ani početnější zastoupení Alcantary a nové, ještě sportovnější sedadla s výraznějším bočním vedením.

 

 

To nejhlavnější na závěr. Pod dlouhatánskou kapotou bije známý 4litrový osmiválec. Známe ho z většiny nejnovějších modelů s rukopisem AMG, v tomto případě ho však najdeme v současnosti druhém nejvýkonnějším naladění – 430 kW/585 koní a 700 Nm. Za změnami stojí nejen úprava samotného motoru, ale i řídící jednotky a 7stupňové převodovky. Kromě toho, „erko“, které přišlo na svět pod sloganem Bestie ze zeleného pekla je nejen opticky agresivnější, motoricky výkonnější ale i o 90 kilogramů lehčí než GT S. Výsledkem těchto skutečností je akcelerace na stovku již za 3,6 sekundy ale i maximální rychlost, která se posunula na úroveň 318 km/h. AMG tak postavilo specialitku, která se chystá zamíchat karty v teritoriu modelů jako je Porsche 911 GT3 RS. GT R je mimochodem obuto do pneumatik Michelin Pilot Sport Cup, které dovolují vozidlu navštívit i běžné silnice, rozhodně se však díky ním neztratí ani na závodních okruzích. U jedinečností však ještě zůstaneme.

 

 

S příchodem této verze přichází i systém aktivního natáčení zadních kol, který se navíc v závislosti na rychlosti upravuje – do 100 km/h se zadní kola natáčejí zrcadlově s předními, čímž je docílena lepší manévrovatelnost, zatímco nad stovkou se natáčejí ve stejném směru jako přední, čímž je zaručena lepší stabilita a větší průjezdná rychlost v zatáčkách. Kromě toho nechybí ani elektronicky řízený zadní diferenciál, no a velkou novinkou je i přední aktivní splitter, který se nad rychlostí 80 km/h vysouvá a zaručuje lepší aerodynamiku i přilnavost přední nápravy. Nuže, AMG skutečně postavilo velkou bestii, věříme, že těchto exkluzivitek přibude časem víc a víc. Na závěr dodejme, že Mercedes-AMG GT R s cenovkou od 167 tisíc € (4,5 milionu korun) předčasně stanovil časový rekord na Nürburgringu – s časem 7:10,92 jde o vůbec nejrychlejší silniční auto s pohonem zadní nápravy na Severní smyčce. Navíc o rekord se postaral Christian Gebhardtem z magazínu Sport Auto, tedy motoristický novinář, ne profesionální jezdec.

 

 

Článok je prebraný z refresher.cz - Autor textu: Martin M. Fotografie: Filip Vido

 

 

© Filip Vido

 

 

 

Nikon D750  |  Nikon 16-35mm f4.0 VR  |  Nikon 24-70mm f2.8  |  Nikon 70-200mm f2.8

 

 

Please reload

Featured Posts

Ferrari 488 Pista

October 24, 2019

1/7
Please reload

Recent Posts

October 24, 2019

Please reload

Archive
Please reload

  • Facebook Basic Square

instagram: filipvido_photography

All photographs and written content on this website are copyright to Filip Vido. © 2020