2016 Bianco Fuji Ferrari LaFerrari

July 30, 2016

ENG: 3rd of February 2016 was one of the most exciting days for... well, some time now :) I was granted an official photoshoot from marketing manager of Scuderia Praha / Czech Republic to have a peak at one of a kind Ferrari LaFerrari in astonishing finish of Bianco Fuji - white, with contrast to high gloss black and screaming red interior. LaFerrari in real life is even more exciting then on photos, but still, I do hope you will enjoy them as much as I did making them.

 

I would like to thank Scuderia Praha for a amazing experience of being a part of something that at is truly fascinating and timeless. Thank you!

 

 

SVK: 3. február 2016 bol jeden z najúžasnejších dní za poslendé...  hmm... v podstate za posledné mesiace :) Získal som pozvanie na oficiálne fotenie od marketingového manažéra Scuderia Praha a mal tým možnosť nahliadnuť na jedinečný kus Ferrari LaFerrari vo vyhotovení Bianco Fuji - biela v kontraste s čiernymi doplnkami a úžasným, minimalistickým červeným interiérom. LaFerrari je na živo násobne viac fascinujúci ako na fotografiách, ale verím, že si fotografie užijete minimálne tak, ako ja, keď som ich pre Vás fotil.

 

Týmto by som rád poďakoval spoločnosti Scuderia Praha za neskutočný zážitok a  moment byť súčasťou niečoho, čo je v skutku fascinujúce a nadčasové. ďakujem!

 

 

© Filip Vido

 

 

 

Nikon D750  |  Nikon 16-35mm f4.0 VR  |  Nikon 24-70mm f2.8  |  Nikon 70-200mm f2.8

 

Please reload

Featured Posts

Ferrari 488 Pista

October 24, 2019

1/7
Please reload

Recent Posts

October 24, 2019

Please reload

Archive
Please reload

  • Facebook Basic Square

instagram: filipvido_photography

All photographs and written content on this website are copyright to Filip Vido. © 2020